
Sidste gang jeg skrev et indlæg var åbenbart i februar 2023. Der er sket så sindssygt meget i mellemtiden at jeg dårligt ved, hvor jeg skal starte.
Jeg har diskuteret en del frem og tilbage med mig selv om, hvorvidt denne blog skulle fortsætte eller ej. Om der mon overhovedet er nogen der læser andet end AI-genereret vrøvl længere. Om der er nogen pointe i at fortsætte med at arbejde på en blog der forlængst er blevet uaktuel og er fyldt med forældede artikler, jeg ikke har haft tid til at opdatere endnu.
Men det er immervæk nemmere end at starte helt forfra på en ny blog.
Så efter 2,5 års pause kommer jeg til at tage siden i brug igen.
Hvorfor den lange pause?
I foråret 2023 færdiggjorde jeg min HA(jur.) – bachelor i erhvervsøkonomi og erhvervsjura. Jeg blev ansat som juridisk konsulent i en fagforening hvor jeg først sad med ansættelsesret og derefter med selvstændigrådgivning, mens jeg tog kandidaten. Så blev jeg ansat som udbudskonsulent i en kommune også. Og oveni det underviste jeg også en del. Og var frivillig i en retshjælp.
Jeg har simpelthen ikke haft tid til at skrive. Ikke andet end det rent uddannelsesrelaterede i hvert fald.
Jeg blev færdig med kandidaten i juni i år. Og er nu ansat som udbudskonsulent.
I mellemtiden er Jonny efter et par gode år hos Lindø Steel blevet opsagt, fordi virksomheden lukker.
Huset har vi ikke fået lavet meget mere på, primært fordi at tiden simpelthen ikke har været til det – så det er ikke fordi I er gået glip af det helt vilde i den forbindelse. Men vi har da fået lagt nyt tag og sat solceller op.
Forhåbentlig varer det ikke længe før vi kan komme videre med projektet igen.
Hvad skal der ske med bloggen fremover?
Jeg har vendt og drejet det spørgsmål i hovedet. Og jeg har ikke et 100% endeligt svar.
Det er uvist om jeg har overskuddet til at skrive noget ofte. Men jeg vil forsøge at komme med jævnlige opdateringer på, hvad vi foretager os, og hvad jeg tænker om økonomi og bæredygtighed, som jo er det overordnede tema.
Først jeg giver mig i kast med det, har jeg dog et ønske om at gå tilbage og opdatere alle de gamle blogindlæg, så de inddrager den viden jeg har fået i løbet af min uddannelse og alle mine andre aktiviteter de sidste par år.
Vi står trods alt et helt andet sted i dag end vi gjorde, da bloggen startede, så en del af indholdet virker håbløst forældet og malplaceret nu.
Det er jo nu engang sådan tiden virker. 😏
Men jeg lover at der nok skal komme nogle opdateringer med jævne mellemrum fra nu af, og jeg beklager den lange pause.